Sterowanie podłogowym systemem grzewczym – jakie daje możliwości i jak go programować? - Samurio

Sterowanie podłogowym systemem grzewczym – jakie daje możliwości i jak go programować?

Zdjęcie autora postu

Marek Konopski

Kierownik ds. Technicznych

January 06, 2022

Ogrzewanie podłogowe, ze względu na swoją ekologiczność i ekonomiczność, staje się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w polskich domach. Sprawdźmy, jakie są jego zalety oraz jak najwygodniej nim sterować.

Rodzaj ogrzewania podłogowego a jego sterowanie

Należy zaznaczyć, że sposób w jaki będziemy sterować ogrzewaniem zależy konkretnie od jego typu. Systemy ogrzewania podłogowego można podzielić na wodne i elektryczne, a każdy z nich wymaga innego sposobu sterowania. Wodne systemy ogrzewania podłogowego mają gorszą sterowność i czas reakcji przez co ich użytkowanie jest bardziej uciążliwe, niezbyt precyzyjne i mało intuicyjne. Wynika to z tego, że element grzewczy układany jest na warstwie styropianu i pokrywany betonem – może minąć nawet kilka godzin zanim beton nagrzeje się i zacznie oddawać ciepło.

Zastosowanie podłogowego ogrzewania elektrycznego i folii grzewczych, gdzie element grzewczy położony jest bezpośrednio pod panelami czy płytkami podłogowymi, niweluje ten problem. Dzięki temu, że warstwa, pod którą ukryty jest element grzewczy jest cieńsza, docieramy do nadanych temperatur o wiele szybciej, co znacząco wpływa na mniejsze zużycie energii. Zatem ogrzewanie elektryczne będzie zdecydowanie lepszym wyborem dla inwestorów, dla których poza ekonomicznością, liczy się prostota i łatwość użytkowania.

Sterowanie w przypadku zastosowania ogrzewania elektrycznego

Kwestia sterowania jest o wiele prostsza w przypadku, gdy zastosujemy podłogowe ogrzewanie elektryczne, co jest kolejną z jego ważnych zalet, obok szybszego nagrzewania się pomieszczeń.  Wystarczy podłączyć regulator z czujnikiem do folii lub mat grzewczych. Zalecamy przy tym instalacje czujnika podłogowego, który dodatkowo kontroluję temperaturę podłogi, dzięki czemu unikniemy jej przegrzania, a dodatkowo będziemy mieli pełną kontrolę – zarówno nad temperaturą podłogi, jak i powietrza. Przez to możemy ustawiać obydwa te parametry na optymalne dla nas wartości, aby utrzymywać w naszych domach dokładnie takie temperatury jakie chcemy i w jakich czujemy się dobrze

Termostaty pod ogrzewanie elektryczne mają możliwość ustawiania scenariuszy działania. Zatem jeśli wiemy, że w konkretnych godzinach jesteśmy poza domem, możemy ustalić obniżenie temperatury w tym czasie i jej podwyższenie bezpośrednio przed powrotem. Pozwala to na spore oszczędności, ponieważ utrzymując niższe temperatury w czasie naszej nieobecności zapłacimy niższe rachunki.

Dodatkowo istnieje możliwość sterowania z aplikacji w telefonie – zatem jeśli zapomnimy wyłączyć ogrzewanie przed wyjściem z domu, nie oznacza to, że będziemy ponosić niepotrzebne koszty do momentu naszego powrotu do domu. Zawsze możemy je wyłączyć czy obniżyć temperaturę kilkoma kliknięciami w aplikacji mobilnej. Kiedy jesteśmy poza domem możemy także za pomocą aplikacji sprawdzić zdalnie, jaka temperatura utrzymuje się w danym momencie w konkretnych pomieszczeniach i zmienić ją lub całkowicie wyłączyć ogrzewanie w razie potrzeby.

Dlaczego należy podzielić mieszkanie na strefy grzewcze?

Każde z pomieszczeń w domu ma inne zastosowanie, w związku z tym spędzamy w nim więcej lub mniej czasu. Jest to ważne z uwagi na utrzymywaną optymalną temperaturę – inna będzie w sypialni i łazience, a jeszcze inna w pokoju dziennym czy gabinecie. W związku z tym zalecanym rozwiązaniem jest podzielenie domu czy mieszkania na tak zwane strefy grzewcze.

Każde pomieszczenie powinno być osobnym obwodem grzewczym i posiadać osobny termostat do sterowania temperaturą. Warto zauważyć, że każdy termostat ma wbudowany czujnik temperatury powietrza, dlatego aby w pełni wykorzystać jego możliwości musi być zainstalowany bezpośrednio w pokoju, w którym zarządza działaniem elementów grzewczych.

Jaką temperaturę ustawić w danym pomieszczeniu? Dokładna wysokość zależy od preferencji mieszkańców, jednak możemy znaleźć uśrednione wartości. Przykładowo, przeciętna zalecana temperatura w łazience wynosi około 23°C, w salonie 20°C, natomiast w sypialni i kuchni tylko 19°C. Można z tego wyciągnąć wniosek, że ustawienie uśrednionej temperatury na poziomie około 21°C mogłoby zaburzyć komfort mieszkańców – temperatura w łazience byłaby wtedy za niska, aby komfortowo wziąć kąpiel, natomiast w sypialni za wysoka do spania.

Jak działa sterowanie system ogrzewania podłogowego?

Dokładny sposób sterowania zależy od rodzaju systemu, jednak ogólny schemat zawsze przedstawia się podobnie. Czujnik temperatury powietrza, najczęściej wbudowany w termostat, wykrywa, że temperatura w danym pomieszczeniu jest za niska bądź za wysoka i przekazuje informacje o potrzebie uruchomienia lub wyłączenia ogrzewania do listwy sterującej.

Moduł włącza lub wyłącza sterowniki i obieg ogrzewania zostaje zamknięty bądź otwarty. Zazwyczaj systemy ogrzewania podłogowego są obsługiwane za pomocą pokojowych regulatorów temperatury, lub podobnych urządzeń, które jednocześnie kontrolują temperaturę powietrza, jak i podłogi. Niektóre posiadają nawet opcje umożliwiające zdalne sterowanie podłogówką przez internet – odbywa się przez aplikację mobilną czy stronę internetową.


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Marek Konopski

Kierownik ds. Technicznych

Miłośnik elektrycznego ogrzewania podłogowego, z którym ma szanse mieć styczność każdego dnia współpracując i koordynując prace ekipy monterskiej SAMURIO. Absolwent Politechniki Poznańskiej, a dokładnie wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.