Ogrzewanie podłogowe w łazience – czy warto? - Samurio

Ogrzewanie podłogowe w łazience – czy warto?

Zdjęcie autora postu

Jagoda Stańkowska

Specjalista ds. Obsługi Klienta

November 22, 2021

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Coraz częściej w mieszkaniach można spotkać ogrzewanie podłogowe pod płytki. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu można zaoszczędzić na rachunkach i cieszyć się jednocześnie ciepłem w mroźne dni. Elektryczne ogrzewanie podłogowe staje się także standardowym wyposażeniem łazienek, gdzie odpowiednia temperatura jest szczególnie ważna ze względu na specyfikę tego miejsca i występującą tu podwyższoną wilgotność. Takie ogrzewanie pozwala na zrezygnowanie z kaloryferów, które zwykle zajmują wiele miejsca i przeszkadzają w odpowiedniej aranżacji wnętrza. A jaka instalacja najlepiej nada się do naszego mieszkania? Jakie ogrzewanie podłogowe pod płytki wybrać? Sprawdźmy to!

Ogrzewanie podłogowe w łazience – poznaj jego rodzaje

Łazienka szczególnie wymaga dodatkowego ogrzewania – zwłaszcza zimą, kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. Przecież nikt z nas nie lubi marznąć w wannie czy pod prysznicem, a wyjście rozgrzanym na zimne płytki nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego tak istotne jest odpowiednie dostosowanie temperatury.
Ogrzewanie podłogowe pod kafle sprawi, że po wyjściu z kabiny lub z wanny nie będziemy odczuwać dyskomfortu, zwłaszcza gdy zadbamy o to, aby posadzka miała temperaturę przynajmniej 34°C. W jaki sposób można to osiągnąć? Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Wodne ogrzewanie podłogowe

To jedna z popularniejszych metod ogrzewania. Pod płytkami umieszcza się rury z tworzyw sztucznych, wielowarstwowych, a także miedzianych, w których znajdzie się płaszcz z tworzywa sztucznego. Powinno się je umieścić w odstępach 5-10 cm, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty podczas grzania. Zalety tego rozwiązania to:  

  • prosta integracja z innymi urządzeniami
  • niskie koszty eksploatacji

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które jest bardziej uniwersalne i tańsze. Można je zastosować w każdej łazience, bez względu na to, czy została dopiero stworzona, czy istnieje od lat. Ten system może składać się z różnych elementów, zależnie od potrzeb klienta. Doskonale również komponuje się z fotowoltaiką.
W tym rozwiązaniu przeważnie wykorzystuje się kable lub maty grzewcze. Temperaturę można regulować wykorzystując termostaty lub czujniki ustawiając preferowaną temperaturę zarówno powietrza jak i podłogi. Można także ustawić czas, w którym ogrzewanie podłogowe w łazience powinno się uruchomić i jaką temperaturę utrzymywać. Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim:

  • niskie koszty instalacji;
  • uniwersalność;
  • ogrzewanie konkretnych powierzchni;
  • niska awaryjność;
  • komfort cieplny;
  • pełna kontrola użytkownika;
  • precyzyjne temperatury powietrza i podłogi.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego pod płytkami?

Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że już w starożytnym Rzymie ludzie korzystali z ogrzewania podłogowego. Ciepłe powietrze było rozprowadzane po domu dzięki sieci kanałów. To sprawiało, że ciepło przyjemnie rozchodziło się po całym pomieszczeniu. Jakie są zalety ogrzewania podłogowego pod płytkami? Warto pamiętać o tym, że:

  • regulacja temperatury jest łatwa i precyzyjna;
  • brak konieczności konserwacji oraz serwisowania elementów systemu grzewczego;
  • zaoszczędzona przestrzeń jest szczególnie istotna dla mniejszych powierzchni;
  • ukrycie pod posadzką kabli i całej instalacji podnosi estetykę wnętrza;
  • oszczędzamy na kupnie i eksploatacji elementów ogrzewania;
  • można szybko pozbyć się wilgoci z łazienki;
  • o wiele szybciej schną ręczniki, ściany i podłogi.
  Dodatkowo instalacja ogrzewania podłogowego wykazuje się małą awaryjnością, przede wszystkim przez brak dużej ilości części ruchomych i drogiej jednostki centralnej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby kupić sprawdzone rozwiązanie od renomowanego producenta, który posiada produkty dobrej jakości i oferuje długi okres gwarancji oraz wysokie standardy montażu. Jeśli jednak zdecydujemy się na tańsze rozwiązanie z niesprawdzonego źródła, powinniśmy liczyć się z tym, że awaria może nastąpić dosyć szybko.
Ważne jest także to, aby odpowiednio zlokalizować poszczególne sprzęty, takie jak pralka czy suszarka, które zamierzamy zainstalować w pomieszczeniu na stałe. Pod nimi bowiem nie powinno się umieszczać elementów ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Jak odpowiednio dobrać podłogę i ogrzewanie?

Wielu z nas zastanawia się nad tym, jakie ogrzewanie podłogowe pod płytki będzie najlepsze? Od razu trzeba obalić popularny mit, który mówi, że jedynie przy podłodze z płytek ceramicznych można zdecydować się na instalację ogrzewania podłogowego. Nic bardziej mylnego. Płytki mają tę zaletę, że świetnie przewodzą ciepło, ale to nie oznacza, że nie możemy postawić na inne materiały, takie jak chociażby wykładziny ze sztucznych tworzyw, gres, granit czy terakota. Co ciekawe, ogrzewanie podłogowe można umieścić nawet pod panelami czy parkietem z drewna. Jednak to rozwiązanie wymaga zastosowania innego elementu grzewczego, jakim są folie grzewcze, oraz sprawdzenia gatunku drewna, jego grubości, odporności na wilgoć, sposobu wykonania elementów czy zmienności temperatury. Należy pamiętać również o tym, że systemu nie umieszcza się pod parkietem z grubego, litego drewna.

Ogrzewanie podłogowe

Jak przebiega montaż ogrzewania podłogowego?

Wbrew pozorom, instalacja systemu nie jest trudna, ale warto pozostawić ją profesjonalistom. Jeśli jednak posiada się uprawnienia elektryczne można to dobrze wykonać samemu. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

  • Przygotowanie podłoża – należy doprowadzić do takiej sytuacji, gdy podłoże jest pozbawione wszystkich luźnych warstw i nie znajdują się na nim żadne elementy, przez które przyczepność byłaby osłabiona.
  • Odkurzenie rys.
  • Nawilżenie podłoża.
  • Położenie warstwy kontaktowej – należy przy tym pamiętać, aby zapewnić spadek, dzięki któremu woda będzie swobodnie odprowadzana,
  • Mocowanie instalacji grzewczej – przy wszystkich systemach poza matami grzewczymi
    trzeba pamiętać, aby wysokość wylewki nie była niższa niż 3,5 cm.
  • Naniesienie dwóch warstw hydroizolacji.
  • Zatopienie taśmy uszczelniającej.
  • Przyklejenie kołnierza.
Z kolei, gdy instalujemy maty grzewcze, powinniśmy je zatopić w kleju od płytek zaraz po jego naniesieniu na powierzchnie. Na koniec trzeba tylko zagruntować miejsca bez hydroizolacji i umyć okładzinę. Podana wyżej instrukcja jest jedynie pomocnicza i nie powinna być traktowana jako główne źródło informacji dotyczące zakładania instalacji grzewczych w mieszkaniu. Przede wszystkim powinno się zawsze brać pod uwagę instrukcję samego producenta. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak pozostawienie tego zadania doświadczonej ekipie montażowej, która posiada profesjonalny projekt, a przede wszystkim doświadczenie i potrzebne narzędzia. Należy też pamiętać o tym, aby dokładnie rozplanować, gdzie znajdą się poszczególne elementy wyposażenie łazienkowego, takie jak sprzęty AGD, meble czy kabina prysznicowa – pod nimi nie należy kłaść ogrzewania.

Jak założyć ogrzewanie podłogowe?


Czy artykuł okazał się pomocny?

O autorze:
Zdjęcie autora postu

Jagoda Stańkowska

Specjalista ds. Obsługi Klienta

Z branżą ogrzewania elektrycznego związana od 2019r jako osoba odpowiedzialna za obsługę klienta w SAMURIO. Prywatnie miłośniczka ekologicznego budownictwa, poprzez udzielanie się na różnych forach dyskusyjnych, propagując domy nie zależne energetycznie.