Jagoda Stańkowska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
November 24, 2021
Osoby, które dopiero rozważają różne możliwości ogrzewania domu, biura lub innego typu powierzchni, powinny zastanowić się nie tylko nad tradycyjnymi, lecz niekoniecznie dobrymi dla środowiska i portfela, rozwiązaniami, a rozważyć pójście z duchem czasu i wybrać metody grzewcze, które nie tylko pozwolą nam estetycznie podejść do aranżacji wnętrza, ale są także tańsze i wygodniejsze w użyciu i montażu? Zainteresowani? Zapoznajcie się z tematem folii grzewczych.
Folia grzewcza jest nowatorskim sposobem ogrzewania wnętrz – to tak naprawdę cienki i elastyczny grzejnik elektryczny na podczerwień, który opracowano na bazie wysokiej jakości węgla i masy aluminiowej.
Poszczególne tworzywa, z których składa się folia grzewcza, nakładane są na siebie warstwowo, a wszystko możliwe jest dzięki nowoczesnej metodzie podobnej do drukowania. Folia rozkładana jest powierzchniowo, a jej warstwy emitują promienie podczerwone, co sprawia, że ogrzewanie jest bardziej ekonomiczne przez wydajność proponowanego rozwiązania. Folie zasilane są miedzianą taśmą, która podłączona jest do sieci elektrycznej za pośrednictwem kabla 2,5mm2. Sterowanie odbywa się za pomocą wbudowanego w ścianę panelu – termostatu, który daje możliwość precyzyjnego zarządzania strefami grzewczymi z możliwością sterowania z poziomu aplikacji w telefonie.
Plusem folii grzewczej jest także wytrzymałość, co oznacza, że jest ona wyjątkowo odporna na uszkodzenia natury mechanicznej, takie jak na przykład ścieranie, z czasem nie spada jej wydajność, a brak części ruchomych decyduje o bezawaryjności. Folie grzewcze są ognioodporne. Co ciekawe, to innowacyjne rozwiązanie przekonuje do siebie coraz to większą liczbę inwestorów swoją uniwersalnością – różne szerokości i moce grzewcze umożliwiają montaż w praktycznie każdym obiekcie, od domków letniskowych, drewnianych, modułowych, z bali, murowanych, które użytkowane są okazjonalnie bądź całorocznie. Dobierając odpowiednią moc oraz powierzchnie elementów grzewczych system SAMURIO spełni swoje zadanie zarówno jako wspomagający jak i główny i jedyny system ogrzewania.
Rozwiązanie grzewcze tego rodzaju ma wiele zastosowań. Folie grzewcze SAMURIO wykorzystuję się do ogrzewania powierzchniowego jako centralny bądź wspomagający system grzewczy, który zamontować można w podłodze, suficie bądź na ścianach. W pierwszej kolejności fale elektromagnetyczne ogrzewają wszystko dookoła – meble, podłogę, ściany, a w późniejszym etapie zachodzi proces konwekcji, gdy elementy, które przejęły energię cieplną zaczynają przekazywać ją do powietrza. Na podobnych zasadach działają promienie słoneczne, które ocieplają wszystko w zasięgu podczerwieni (temperatura odczuwalna), a w konsekwencji nagrzewa się powietrze (temperatura otoczenia).
Niewielka grubość folii i możliwość zasilania jej energią elektryczną z sieci domu powoduje, że korzyści z folii grzewczych są nieocenione. Dlaczego warto założyć tego typu instalację? Przekonuje chociażby fakt, że jeśli tylko chcemy wybrać właśnie to rozwiązanie, nie musimy projektować sieci hydraulicznej centralnego ogrzewania oraz montować kotła grzewczego, a przestrzeń pomieszczenia gospodarczego możemy zaaranżować w inny sposób bądź z niej zrezygnować. Jeśli umiejętnie dobierzesz rodzaj folii, możesz wykorzystać ją właśnie jako samodzielne ogrzewanie.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest folia grzewcza podłogowa, chociaż często folię montuje się także na sufitach, wykorzystując stelaż podwieszanego sufitu. Można ją umieścić na przykład pod panelami, zarówno klasycznymi, jak i winylowymi na pióro-wpust czy deską barlinecką.
Folię grzewczą podłogową i sufitową warto wykorzystać zwłaszcza w przypadku ogrzewania obiektów mieszkalnych, biurowych lub użytkowych. Ciekawym rozwiązaniem jest też ogrzewanie obiektów sakralnych, w których bardzo często od posadzki bije zimno.
Korzyści folii grzewczych jest wiele. Można do nich zaliczyć również fakt, że system ten jest najodpowiedniejszy dla alergików. Wśród bezwzględnych zalet wymienia się przede wszystkim niewysoki koszt zakupu. Pamiętajmy, że folie tego typu są znacznie tańsze od innych systemów ogrzewania podłogowego i centralnego. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że folie grzewcze zużywają mniej prądu niż maty grzewcze, a do tego możemy mówić o niewielkich stratach ciepła w przypadku przesyłania energii.
Wiele osób z pewnością przekona to, że wybierając folie grzewcze, nie muszą martwić się organizowaniem kotłowni, montowaniem pieca CO, rozbudowywaniem sieci grzewczo-hydraulicznej i/lub montowaniem grzejników. Ten swego rodzaju grzejnik elektryczny, którym jest cała podłoga, jest także bardzo bezpieczny, zwłaszcza że w przypadku folii nie musimy borykać się z problemami, jakimi są czad lub złe odprowadzanie spalin bowiem system ten nie opiera się na spalaniu. Nie spowoduje ona również wybuchu czy pożaru, a pomiary natężenia pola elektromagnetycznego, wytwarzanego przez folię, porównywane są do tego, wytwarzanego na przykład przez suszarkę do włosów czy czajnik elektryczny.
Zalety folii grzewczych to również brak kłopotów z kominem – nie musimy odprowadzać spalin, oraz brak standardowych problemów z instalacją, takich jak uzupełnianie wody w sieci centralnego ogrzewania czy odpowietrzanie instalacji.
Całkowita automatyzacja sprawia, że nie musisz kontrolować temperatury lub pilnować zapełniania zasobnika z paliwem. Żywotność foli grzewczej określa się od 50 do nawet 100 lat. Należy zastanowić się, jak długo wytrzyma piec centralny? Zalety widać gołym okiem.
Rozważając różne propozycje grzewcze, duże znaczenie mają koszty, które ponosimy. Możesz być pewien, że ogrzewanie z wykorzystaniem folii grzewczej jest naprawdę ekonomiczne. Na oszczędność energii cieplnej nawet do ponad 10% wpływa stosunkowo niska temperatura promieniowania podczerwonego folii oraz jej powierzchniowość, która sprawia, że cała nasza podłoga staje się grzejnikiem. Zużyje ona mniej energii i szybciej doprowadzi pomieszczenie do docelowej temperatury niż tradycyjne rozwiązania grzejące punktowo, takie jak grzejniki, co bezpośrednio wpływa na mniejszy pobór energii. Jeśli szukasz sposobów na tanie i ekonomiczne prowadzenie domu warto mieć na względzie fakt, że folia grzewcza doskonale współpracuje z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne .
Czy folia grzewcza jest oszczędna? Oszczędność folii grzewczych jest kilkuwymiarowa. Zarówno samą folię, jak i potrzebne elementy do wykonania instalacji kupisz za naprawdę niską cenę. Sam montaż instalacji również jest tańszy, jeśli będziemy porównywać go z instalacją na przykład ogrzewania centralnego z rozmieszczeniem hydrauliki do ogrzewania podłogowego. W końcu należy wziąć pod uwagę już wspomnianą oszczędność w eksploatacji.
Koszt ogrzewania za pomocą folii grzewczej zależy od metrażu budynku, ceny energii elektrycznej, poziomu izolacji, a także czasu trwania sezonu grzewczego. Wykonując szacunki, pamiętaj o tym, że proces nagrzewania się danego pomieszczenia uzależniony jest od umiejscowienia folii grzewczej w instalacji. Należy ją przemyśleć bardzo dokładnie, aby ciepło rozchodziło się odpowiednio, a nasze rachunki za prąd nie wzrastały.
Folia grzewcza umożliwia stworzenie instalacji całkowicie niewidocznej. Cienki „grzejnik” ma wszechstronne zastosowanie i może być wkomponowany pod różne pokrycia podłogowe – od paneli, przez deski podłogowe, linoleum, aż po panele winylowe czy deski barlineckie. Poza tym systemy grzewcze, zbudowane z folii wytwarzającej promieniowanie podczerwone, nie wydzielają zapachu, nie pobierają powietrza z pomieszczenia i nie zostawiają niedogrzanych miejsc. Temperaturę możesz regulować oraz programować z dokładnością do pół stopnia, a możliwość programowania pozwala na ustawianie scenariuszy, czyli konkretnych temperatur w konkretnych godzinach, dla dni bądź całych tygodni.
Folia grzewcza to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają ogrzewania nie tylko wygodnego i bezobsługowego, ale i niedrogiego oraz przyjaznego dla środowiska. W dobie problemów ekologicznych i globalnego ocieplenia każde rozwiązanie wspierające środowisko naturalne jest na wagę złota.
Folia grzewcza współpracuje bardzo dobrze z odnawialnymi źródłami energii, a w tym głównie z fotowoltaiką . Oznacza to, że posiadając panele fotowoltaiczne, ogrzewanie domu może przebiegać oszczędnie przy pomocy energii elektrycznej, wytwarzanej we własnym zakresie. Jest to więc rozwiązanie elastyczne i perspektywiczne.
Jagoda Stańkowska
Specjalista ds. Obsługi Klienta
Z branżą ogrzewania elektrycznego związana od 2019r jako osoba odpowiedzialna za obsługę klienta w SAMURIO. Prywatnie miłośniczka ekologicznego budownictwa, poprzez udzielanie się na różnych forach dyskusyjnych, propagując domy nie zależne energetycznie.
Z branżą ogrzewania elektrycznego związana od 2019r jako osoba odpowiedzialna za obsługę klienta w SAMURIO. Prywatnie miłośniczka ekologicznego budownictwa, poprzez udzielanie się na różnych forach dyskusyjnych, propagując domy nie zależne energetycznie.