Jerzy Maron
Kierownik działu montażu
January 12, 2022
Wiele osób z przerażeniem myśli o rozkuwaniu podłogi i kładzeniu systemu ogrzewania. Przeraża głównie konieczność „ciągnięcia” kabli czy rurek pod całą podłogą. Tymczasem od dawna w tym celu wykorzystuje się znacznie prostszy system: mat pod ogrzewanie podłogowe i folii grzewczych. Czym się różnią?
Folia grzewcza to połączenie bardzo zaawansowanej technologii z prostotą folii PET. W skrócie na folii nadrukowane zostają specjalne paski węglowe wraz z pastą aluminiową. W tej konstrukcji umieszczone są miedziane przewody wraz ze srebrną taśmą zabezpieczającą. W Samurio można wybierać spośród trzech wariantów folii grzewczej:
Zaletą folii grzewczej jest niskie zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji. Jeśli więc finanse są jednym z najważniejszych czynników podczas wyboru systemu grzewczego, to warto wybrać folię grzewczą. To przekłada się zazwyczaj na niższe koszty eksploatacji niż w przypadku maty grzewczej (o ok. 10% w tych samych warunkach), ale też konkurencyjną cenę w porównaniu z generowaniem energii za pomocą tradycyjnych systemów ogrzewania podłogowego (np. wodnego). Folię grzewczą umieszcza się na 6mm warstwie styropianu oraz zabezpiecza foliami ochronnymi. Dzięki wspomnianemu styropianowi możemy zrezygnować z klasycznego podkładu pod panele i kłaść je bezpośrednio na przygotowany system grzewczy. Folię grzewczą można przecinać w wyznaczonych miejscach.
Matę podłogową można porównać z kocem elektrycznym. Na bardzo podobnej zasadzie w macie z włókna szklanego jest umieszczony kabel grzewczy (oporowy). Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że matę grzewczą można położyć bezpośrednio pod posadzkę ceramiczną zatapiając ją w kleju od płytek. W najgrubszym miejscu ma 3,8mm, a płytkarze z reguły używają minimum 5mm. To rewolucja na tle starszych systemów ogrzewania podłogowego, które wymagają rozkuwania wszystkich warstw podłogi. W wielu przypadkach mata grzewcza podłogowa będzie więc najlepszym wyjściem, bo jedynym, które da się zastosować w trakcie krótkiego remontu np. przy okazji wymiany płytek. Mata grzewcza daje też większą swobodę dopasowania do kształtu pomieszczenia, podczas gdy folię grzewczą ogranicza szerokość gotowej rolki. Maty grzewcze to jeden z najszybciej rozkładanych systemów ogrzewania podłogowego. Rozmieszczenie całego systemu w jednym pokoju to zaledwie 1-2h. W zestawie już jest gotowy kabel, który łączy system z termostatem.
Pewne parametry są wspólne dla maty grzewczej i folii grzewczej podłogowej:
Główne różnice dotyczą tego, gdzie sprawdza się konkretny rodzaj folii czy maty.
Najwięcej obaw wśród klientów wiąże się ze stosowaniem systemu ogrzewania podłogowego pod panele i inne materiały z drewna czy jego pochodnych. Da się tu zastosować folię grzewczą, która jest odpowiednio cienka i niskotemperaturowa, a co za tym idzie zupełnie bezpieczna dla tego typu podłóg. Można ją też zabezpieczyć przed przegrzewaniem się powyżej określonego poziomu, dzięki czujnikowi temperatury podłogi, który odpowiada za nadzór nad temperaturą. To może się też sprawdzić na ścianie - aby zastosować takie rozwiązanie należy na ścianie przygotować profile takie jak przy ściankach działowych do późniejszego przykrycia płytą G-K. Folia montowana jest między profilami, tak samo jak w przypadku systemu sufitowego.
Drugim sposobem na ogrzanie paneli jest zastosowanie aluminiowej maty pod ogrzewanie podłogowe, np. L-PRO Series z włókna aluminiowego.
Folie grzewcze stosuje się w pojazdach mobilnych, takich jak kampery i przyczepy campingowe, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Na tej samej zasadzie folia grzewcza bywa wykorzystywana do ogrzewania altan, domków letniskowych i ogrodów zimowych. Te miejsca mają niewielką powierzchnię i lekką konstrukcję. Taka folia pod podłogą czy sufitem może wystarczyć, by komfortowo spędzać tam cały rok. Kolejną ciekawostką, o której mało kto wie, jest fakt, że folia grzewcza jest wykorzystywana do ogrzewania inkubatorów małych pszczół.
Najbardziej polecanym sposobem na ogrzewanie podłogowe elektryczne pod płytki jest jednak stosowanie maty grzewczej. Dostępność kilku wariantów mocy grzewczej, a jednocześnie bezpieczeństwo wynikające z czteroetapowej kontroli jakości, sprawiają, że da się je zastosować pod wszystkie rodzaje kafelków ściennych i podłogowych. Można je wykorzystać wokół basenu, w gabinetach, ale też w zwykłych korytarzach czy magazynach. Najlepiej pod płytki sprawdzają się maty grzewcze z podwójnymi przewodami H-MAT Series. Szczególnie sprzyja takim zastosowaniom sposób montażu mat grzewczych, które można zamocować do podłogi wraz z klejem do płytek.
Właściwie jedyną sytuacją, w której element grzewczy wymagałby wymiany lub naprawy, jest uszkodzenie mechaniczne maty lub folii grzewczej, czyli ich przypadkowe przewiercenie lub przecięcie. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku maty/folii grzewczej sufitowej albo ściennej, bo to tam najłatwiej o przypadkowe przewiercenie np. podczas wieszania półek. Zdarzają się sytuacje, w której osoba kładąca płytki, po zatopieniu maty w kleju i zamontowaniu płytek, czyści fugi nożykiem i poprzecina matę w kilku miejscach.
Jeśli chodzi o jakość, to w przypadku produktów ze sklepu SAMURIO nie można mieć żadnych obaw. To jeden z tych produktów, na których zdecydowanie nie warto oszczędzać, idąc na skróty. „Superpromocje” przypadkowych producentów, chińskie wyroby bez żadnej historii – na rynku da się znaleźć tego typu produkty, często na rzecz początkowej pozornej oszczędności mogą generować później wiele problemów, nie spełniając dobrze swojego zadania. Chodzi w końcu o produkt, który ma ogrzewać dom i służyć użytkownikom przez wiele lat, a przy tym nie przegrzać się, zapewniając użytkownikom bezpieczną codzienność i spokojny sen.
Jerzy Maron
Kierownik działu montażu
Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.
Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.