Jerzy Maron
Kierownik działu montażu
November 21, 2022
Dookoła tego, jakie panele na ogrzewanie podłogowe elektryczne można wybrać, a także na temat innych kwestii związanych z ogrzewaniem podłogi, narosło wiele mitów. Technologia cały czas się zmienia, dlatego niektóre poradniki często już po kilku latach okazują się nieaktualne. Przedstawiamy nasz przewodnik, który pomoże zaplanować montaż elektrycznego ogrzewania podłogi w 2022 i 2023 roku.
W skrócie zajmiemy się następującymi tematami:
Tylko w łazience? To już dawno nieaktualne! Obecnie ogrzewanie podłogowe elektryczne można zamontować dosłownie wszędzie:
Warto zapamiętać, że ogrzewanie elektryczne można zastosować zarówno pod kafelkami jak i podłogą drewnianą, jak na przykład panele. Wystarczy zastosować odpowiedni element grzewczy – pod ceramikę stosujemy matę grzewczą, a pod podłogi drewniane - folie grzewczą SAMURIO.
W razie wątpliwości można wybrać takie, które mają na opakowaniu odpowiednie oznaczenie – wielu producentów produkuje podłogi specjalnie z myślą o takim systemie ogrzewania. Jeśli na opakowaniu nie ma takich informacji, warto sprawdzić:
Wiele zależy też od tego, jakiego rodzaju system ogrzewania wybierzesz.
Pozostaje jeszcze jedno pytanie o ogrzewanie podłogowe elektryczne: jakie wybrać? Przed zakupem paneli i systemu grzewczego warto sprawdzić, czy te elementy będą do siebie pasowały. Maty grzewcze nadają się pod terakotę, gres czy płytki, ale nie stosuje się ich pod panele. Z kolei folie grzewcze dobrze łączą się z wszelkimi wymienionymi powyżej panelami. Jest też trzecie rozwiązanie, to znaczy kable grzewcze rozłożone bezpośrednio na warstwie styropianu i zalane warstwą betonu. Pod spód montowany jest też refleks aluminiowy, który pełni funkcję izolatora. To część systemu akumulacyjnego, gdzie kabel grzewczy „zalewany” jest warstwą wylewki, która długo utrzymuje ciepło. Jeśli tylko poziom podłogi na to pozwala, na taką wylewkę można położyć już dowolne pokrycie, takie jak terakota, płytki czy panele. Jedynym ograniczeniem będzie jego grubość – jeśli na kabel i wylewkę położylibyśmy grube deski, to istnieje szansa, że nawet przy długotrwałym ogrzewaniu podłogi ciepło nie byłoby zbyt mocno wyczuwalne na powierzchni.
Warto wiedzieć, że w jednym domu można łączyć różne technologie, tzn. np. maty grzewcze pod płytkami w łazience i folie grzewcze pod parkietem w korytarzu.
W poprzednim akapicie zostało już wyjaśnione, jak wyglądają warstwy montażowe przy kablach akumulacyjnych. A co z matami i folią? Sposób układania płytek na matę grzewczą zależy od efektu, który chcesz uzyskać. Niektórzy układają płytki bezpośrednio na matę grzewczą, inni umieszczają ją w warstwie kleju lub pokrywają tworzywem samopoziomującym. Przy dodaniu warstwy samopoziomującej o grubości do 2 cm można w ten sposób podnieść poziom podłogi. Jeśli natomiast inwestor woli, by podłoga pozostała na dawnym poziomie, to wybiera zwykły klej do płytek. Sama mata grzewcza ma jedynie 3,8 mm grubości – powinna więc idealnie „zmieścić się” w warstwie kleju o grubości ok. 5 mm.
Nieco inaczej jest w przypadku niezwykle cienkich folii grzewczych. Jeśli chodzi o panele, np. winylowe, to potrzebny jest już podkład o specjalnych parametrach. Łączenie folii grzewczych odbywa się za pomocą przewodu o grubości 2,5 mm, który jest podwójnie izolowany. W warstwie styropianu należy też wydrążyć kanały do prowadzenia tych przewodów. Grubość 6 mm sprawia, że udaje się uzyskać idealnie gładką powierzchnię bez wybrzuszeń. Samurio jest jedną z nielicznych firm, które dysponują odpowiednimi podkładami. Dzięki temu jest w stanie zaoferować ogrzewanie podłogowe elektryczne nawet pod panele winylowe. Na warstwie betonu kładziemy folę refleksyjną, następnie 6 mm styropianu, na to folię grzewczą, którą dodatkowo zabezpieczamy folią paroizolacyjną. Nie ma tu potrzeby dodawania żadnych podkładów piankowych, bo styropian XPS już spełnia tę funkcję. Specjalnie na zlecenie firmy w Polsce produkowane są podkłady XPS o parametrach, które idealnie pasują pod panele winylowe:
Jak widać, z uwagi na swoje parametry mogą one być również częścią domowego systemu izolacji.
Tylko dobre rozeznanie w technologiach pozwala wybrać takie parametry ogrzewania podłogowego i samej podłogi, które zapewnią bezproblemowe funkcjonowanie systemu. Planując warto pamiętać, że maty grzewcze kładzie się co do zasady pod płytki, a folie grzewcze – pod różnego rodzaju panele. Jeśli w domu mają dominować panele, to pozostaje propozycja Samurio, obejmująca odpowiednie podkłady XPS. W przypadku systemu akumulacyjnego można położyć w domu dowolny rodzaj paneli i płytek podłogowych. W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z naszym działem obsługi klienta.
Jerzy Maron
Kierownik działu montażu
Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.
Związany z branżą OZE od 2016 roku. Początkowo pracował w firmie zajmujące się fotowoltaiką, natomiast od 2021r zasila szeregi SAMURIO w dziale montażu. Fan ekologicznych i niezależnych domów oraz sposobów na ich ogrzewanie. Absolwent Politechniki Poznańskiej.