Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? - Samurio

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Zdjęcie autora postu

Damian Wróblewski

December 10, 2021

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? To jeden z najczęstszych dylematów, jaki pojawia się przed zainstalowaniem systemu grzewczego. Kiedy decydujemy się na budowę domu, lub remont tego, w którym obecnie mieszkamy, jedną z najważniejszych kwestii, nad jakimi należy się dobrze zastanowić, jest wybór odpowiedniej formy ogrzewania całego budynku lub poszczególnych pomieszczeń. Na decyzję najczęściej składają się trzy istotne elementy:

  • wygoda, czyli łatwe i intuicyjne sterowanie oraz konieczność serwisowania,
  • oszczędność, na którą składają się zarówno koszty początkowe, jak i inwestycyjne,
  • czas, jaki musimy poświęcić na obsługę systemu, a także jaki jest potrzebny na ogrzanie np. pokoju.

Im większy metraż, tym większa kubatura do ogrzania, różne są technologie budowy domów, jak i użyte izolacje, dlatego warto zawczasu poznać różne możliwości, a formę ogrzewania najlepiej określić już na etapie projektowania domu, by móc dopasować ją do naszych potrzeb oraz zaplanować odpowiednio w harmonogramie prac budowlanych. Na jaką formę ogrzewania warto się więc zdecydować? Grzejniki elektryczne, ogrzewanie podłogowe, a może zastosować system mieszany? Która z tych opcji będzie najlepsza? Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.

Ogrzewanie grzejnikowe – grzejniki elektryczne

Ogrzewanie grzejnikowe może być dobrą opcją dla osób, które chcą zmienić formę ogrzewania w swoim domu na elektryczną, ale nie chcą robić remontu. Grzejniki elektryczne to rozwiązanie, które jest mało inwazyjne: można je ustawić na podłodze lub powiesić na ścianie w pobliżu gniazdka i po prostu podłączyć do prądu. Mają wbudowany termostat do zarządzania temperaturą, więc nie wymagają żadnego dodatkowego sterowania. Zastosowanie grzejników elektrycznych jako formy ogrzewania jest nieco tańsze w zakupie niż ogrzewanie podłogowe, należy jednak pamiętać o tym, że zazwyczaj jest mniej komfortowe oraz bardziej kosztowne w użytkowaniu. Grzejniki umieszczone są punktowo, a co za tym idzie: potrzeba więcej czasu na ogrzanie całego pomieszczenia, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego, gdzie “grzejnikiem” możemy nazwać całą podłogę, dlatego zużycie energii jest większe.

Utarło się przekonanie, że ogrzewanie elektryczne podłogowe jest drogie. Przyczyną takiego myślenia jest prawdopodobnie fakt, że kilka dekad temu nasze babcie i prababcie ogrzewały pomieszczenia elektryczną farelką. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wtedy było inne budownictwo. Dzisiejsze domy budowane są z lepszej jakości materiałów, o zdecydowanie wyższej izolacyjności, a strata ciepła jest prawie czterokrotnie niższa w przeciwieństwie do tych budowanych kilkadziesiąt lat temu. Podobnie jest z grzejnikami – jak w każdej branży firmy idą naprzód i produkują grzejniki, które są dużo bardziej energooszczędne niż klasyczne farelki znane z babcinego domu. Co za tym idzie: Technologia ciągle się rozwija zapewniając lepszą wydajność i mniejsze koszty użytkowania.

Grzejnik elektryczny podłogowy

Ogrzewanie podłogowe – elektryczne folie i maty grzewcze

Ogrzewanie podłogowe najlepiej zaplanować jeszcze przed budową domu, ponieważ zastosowanie takiej formy ogrzewania wiąże się z odpowiednim przygotowaniem obiektu do montażu. Oczywiście takie rozwiązanie można zastosować również w już istniejących budynkach, w których mamy zamiar zrezygnować z dotychczasowej formy ogrzewania na rzecz ogrzewania elektrycznego. W takim przypadku należy się jednak liczyć z koniecznością remontu, gdyż, jak sama nazwa wskazuje, przy ogrzewaniu podłogowym instalacja elektrycznych folii grzewczych (stosowanych pod podłogi drewniane) lub elektrycznych mat grzewczych (pod podłogi ceramiczne, np., płytki) wiąże się z umieszczeniem elementów grzewczych pod podłogą. Konieczne zatem jest usunięcie np. obecnych płytek. W przypadku paneli można je po prostu zdemontować i założyć ponownie, pod warunkiem, że nadają się do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym.

Zaletami ogrzewania podłogowego jest większy komfort użytkowania. Tzw. „podłogówka” jest również bardziej ekonomiczna. Przy takim sposobie ogrzewania ciepło nie wydobywa się tylko z jednego punktu, ale z całej podłogi. Dzięki temu pomieszczenie nagrzeje się dużo szybciej, docierając do określonej temperatury, a co za tym idzie: zużywa się mniej energii i zmniejszają się koszty eksploatacji. Kolejnym plusem jest komfortowe rozchodzenie się ciepła: cieplej będzie w stopy, zaś nieco chłodniej w okolicach głowy. Należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe umieszcza się na całej powierzchni, z wyłączeniem zabudowy stałej. Maty grzewcze montuje się w wylewce samopoziomującej lub kleju bezpośrednio pod wybraną posadzką. Można je także umieścić na starej posadzce a następnie położyć na nich nową podłogę, co zdecydowanie przyspiesza pracę w przypadku remontowanego pomieszczenia. Ogrzewanie elektryczne podłogowe najwygodniej jest planować już na etapie projektowania nowego domu, przy rozmieszczaniu wszelkich instalacji i podejmowaniu decyzji o wykończeniu podłóg. W podłodze umieszcza się czujnik termoregulatora, by móc sterować zarówno temperaturą podłogi jak i powietrza, zwiększając tym samym komfort użytkowania i zmniejszając koszty eksploatacyjne.

Ogrzewanie podłogowe

Grzejniki elektryczne i ogrzewanie podłogowe – system hybrydowy

Budowa domu to zawsze sporo wydatków i nie ma w tym nic dziwnego, że szukamy rozwiązań, które nie obciążą zbytnio budżetu. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze początkowa pozorna oszczędność okazuje się rzeczywistą oszczędnością na przestrzeni dłuższego czasu. Grzejniki elektryczne to co prawda niższy koszt inwestycyjny, ale wyższy koszt użytkowania i nieco gorszy komfort. Jeśli marzy nam się ogrzewanie podłogowe, ale szukamy oszczędności przy inwestycji początkowej, korzystne może okazać się zastosowanie rozwiązań hybrydowych, łączących grzejniki elektryczne i ogrzewanie podłogowe.

W takim przypadku ogrzewanie podłogowe dobrze jest zainstalować w głównych pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy, jak np. salon, sypialnia, kuchnia czy łazienka, a w tych mniej uczęszczanych postawić na grzejniki. Każdy dom jest inny, jak i oczekiwania jego mieszkańców, dlatego nie warto sugerować się rozwiązaniami stosowanymi przez innych, tylko dobrać takie, które sprawdzą się w konkretnym budynku i spełnią oczekiwania domowników. Wybór ogrzewania to bardzo ważna kwestia, która powinna być dobrze i gruntownie przemyślana. Dobrze więc wszelkie dylematy w tej kwestii powierzyć specjalistom, którzy pomogą dobrać idealny sposób ogrzewania: skuteczny, komfortowy i odpowiednio dopasowany do budżetu, jakim dysponujemy.


Czy artykuł okazał się pomocny?